Acasă » 2016 » Aprilie » 27

Dragostea pentru lectură este cultivată elevilor și prin concursul care se desfășoară în fiecare an la nivel local „La izvoarele înţelepciunii”. Elevii claselor a IV-a – a VI-a au fost anunţaţi despre concurs , li s-a propus studiul operei scriitorului Ion Creangă. Concursul, care s-a desfăşurat în incinta Bibliotecii Publice “George Munteanu”,a fost alcătuit din 3 etape: I etapă- tema de acasă, etapa a II-a- întrebări în baza operei scriitorului,la care elevii trebuia să dea răspuns, şi etapa a III-a – întrebări în baza operei şi biografiei scriitorului, la care elevii urmau să răspundă cu adevărat sau fals.
Juriul a desemnat cei mai buni cititori ,din rîndul participanţilor , pe care i-a propus direcţiei Gimnaziului pentru premiere, după cum urmează: Grosu Constanţa , cl.4 – locul I, Caţ Valentin-cl.4-locul II, Alexei Valeria, cl.6- locul II, Boţan Ion,cl.6 – locul III şi Ţîmbal Maria,cl.4 – menţiune.
Profesoara de ... Citeşte mai departe »

Vizitări: 3290 | Data: 27.04.2016 | Reiting: 0.0/0 | Comentarii (0)