Acasă » 2015 » Ianuarie » 01
Cuvântul este fundamentul a tot ceea ce înseamna comunicare umană, fiecare cuvânt este viu, are locul lui și necesită să fie utilizat cu atenție. Încrederea în forţele proprii şi utilizarea corectă a cuvintelor asigură succesul garantat al celui care aspiră spre el. “Limba română este un organism viu” în veşnică schimbare, afirma marele nostru lingvist Eugen Coşeriu, prin urmare şi noi robii ei suntem obligaţi sine qua non să ne conformăm schimbării ei.
În scopul formării competenţelor ortoepice, dar şi a promovării lecturii Biblioteca Publică “George Munteanu” în colaborare cu Liceul Teoretic “Ştefan cel Mare”, s. Bravicea a organizat al doilea an consecutiv Concursul local “Oratorul anului”.
Concursul s-a desfăşurat conform unui regulament care a fost postat pe sit-urile celor două instituţii. În scopul unei prezentări eficiente, concurenţilor li s-au oferit posibilitatea de a alege una din cele două teme pe care trebuiau să pregătească un discurs de 3-4 minute.
... Citeşte mai departe »
Vizitări: 677 | Data: 01.01.2015 | Reiting: 0.0/0 | Comentarii (0)