Acasă » 2012 » Decembrie » 4 » Ziua Liceului poţi s-o transformi într-o sărbătoare de suflet
23:41
Ziua Liceului poţi s-o transformi într-o sărbătoare de suflet

Tradiţional în fiecare an la data de 23 noiembrie sărbătorim ziua Liceului şi anul acesta n-a fost o excepţiee şi am facut-o într-un mod original , prin sfinţirea celor 2 localuri renovate- biblioteca şcolară şi cantina. Cum a menţionat  d.Simcov Liliana, prezentă la eveniment în calitate de absolventă dar şi de  reprezentant al Centrului Educaţional Pas cu pas, ambele edificii sînt foarte importante, deoarece unul reprezintă hrana materială, iar celălalt- hrana spirituală(despre colaborarea cu Centrul Pas cu Pas vă voi informa în alt articol). Părintele Valeriu a oficiat o slujbă şi a sfinţit cele 2 localuri, dîndu-ne binecuvîntarea.  Întreg corpul didactic a participat la eveniment  unde au vizionat şi cele 2 filmuleţe care prezintă calea parcursă pînă la sfinţire.  Aş vrea să  remarc activitatea voluntarei Corpului Păcii din perioada 2010-2012 în Liceul nostru- domnişoarei Cristal, partenerilor ei de la programul „Educaţie pentru sănătate” Suvac Elena, Ursachi Vera, cu care împreună am realizat proiectul „Hrană sănătoasă- generaţie sănătoasă”(Corpul Păcii).  Datorită acestui proiect am procurat pentru cantina Liceului un frigider, o plită electircă cu rolă, o maşină electrică de tocat carnea, un frămîntător de aluat, un aragaz. Putem afirma astăzi că avem o cantină modernă (spaţii capital reparate, condiţii igienice bune) şi elevi care optează pentru mîncarea sănătoasă.

Biblioteca cîndva întunecoasă şi nu prea caldă astăzi are un spaţiu total renovat, cu literatură bogată. În baza proiectul „Comunităţi şcolare în acţiune” ,(Fundaţia Soros-Moldova, Centrul educaţional PRO DIDACTICA) implementat în perioada 2011-2012 am obţinut realizarea ideii de a avea în bibliotecă calculatoare conectate la internet , cărţi electronice, dar şi cărţi procurate din banii oferiţi de proiect.

În concluzie vreau să spun că putem schimba multe dacă dorim să ne implicăm, căutăm surse, depunem efort, avem idei de realizat şi oameni care doresc s-o facă.

 

                                                                                              Godovaniuc Elena, coordonator proiect

 „O hrană sănătoasă- o generaţie sănătoasă”,

 autorul şi realizatorul proiectului-„Biblioteca modernă”,

directorul Liceuli
Vizualizări: 401 | Adăugat de: admin | Rating: 0.0/0
Total comentarii : 1
05.12.2012

1. Irina (Irina) [Material]
totul e de nerecunoscut acum. bravo

Doar utilizatorii înregistraţi pot adăuga comentarii
[ Înregistrare | Autentificare ]