Acasă » 2012 » Decembrie » 03
Sala de conferinţe a Institutului Muncii din Chişinău a adunat joi, 29 noiembrie , persoanele implicate în proiectul care şi-a luat startul acum doi ani: Comunităţi şcolare în acţiune : persistarea în şcoală a elevilor din familii social- vulnerabile. Am partcipat la acest frumos proiect şi noi, LT „Ştefan cel Mare” ,propunînd elevilor activităţi în trei cercuri: „Turism sportiv”, „Mîini dibace”, „O şansă în plus- calculatorul”. E frumos atunci cînd oferi copiilor şanse egale de dezvoltare, le educi gustul de tot ce e frumos şi naţional, de pitorescul plaiului natal, de modul sănătos de viaţă, să le formezi spiritul de echipă, să se perceapă parte a unui colectiv mic, apoi a unui tot întreg. Calculatorul nu mai e astăzi un obiect rar chiar şi la sate, dar nu pentru toate familiile. Copiii au avut posibilitate să-şi dezvolte competenţele digitale, pe care le vor folosi ulterior în cadrul orelor, dar şi la pregătirea temelor de acasă la calculatoarele procurate din proiect şi instalate î ... Citeşte mai departe »
Vizitări: 566 | Data: 03.12.2012 | Reiting: 0.0/0 | Comentarii (0)