Acasă » 2016 » Februarie » 17

Fizica este o artă a inţelegerii lucrurilor. Această afirmație a fost demonstrată de  elevii Gimnaziului ,,Stefan cel Mare'' în cadrul săptămînii fizicii (08.02-15.02 ). Concursul desfășurat anual, numit ,,In drum spre Calea Lactee'' a cerut elevilor să se împartă în grupuri și să găsească Cuvantul-Cheie, rezolvînd sarcini din domeniul fizicii , de  pe fisă, si să identifice în baza indiciilor  profesorul ce ascunde noua fișă.

Actionind in grup,implicindu-se activ ,elevilor li s-a parut destul de captivant si distractiv.

La sfarsitul saptamînii, primele două echipe ce au reușit să ajungă la ultimul profesor, deținător al plicului, au fost invitați la Gimnaziu,la ora 15:00, la ,,Brainring fizica''. La intrare ,profesorul de fizică ,Godovaniuc Sergiu, le-a oferit elevilor un bonus – o înghețată.  În cadrul activității  echipele concurente ,,Apocalipsa'' si ,,Evrica'', au răspuns la întrebări din dom ... Citeşte mai departe »

Vizitări: 2469 | Data: 17.02.2016 | Reiting: 0.0/0 | Comentarii (0)