Acasă » 2011 » Decembrie » 29 » Spiritul Crăciunului
14:53
Spiritul Crăciunului
Pe data de 22 decembrie, după o lungă pregătire sufletească pentru Anul Nou a tuturor elevilor de la liceul natal,după ce profesorii au încheiat toate mediile, şi au calculat media generală, în incinta liceului teoretic ”Ștefan cel Mare” a avut loc tradiționala și nelipsita serbare dedicată sărbătorilor și nemuritoarelor obiceiuri de iarnă. Deși anul acesta, autoritățile din ceruri, responsabile de repartizarea fulgilor în instituțiile școlare din localități au fost un pic mai severe decât de obicei și n-au alocat din bugetul iernii nici un fulgușor pentru copiii dornici de zăpadă, elevii din liceu s-au descurcat de minune, lucrând pe cont propriu.
Am fost plăcut surprinși să ne aflăm într-o sală amenajată deosebit, unde fulgii mari din hârtie origami și bradul decorat original au bucurat privirile și sufletul pe parcursul tuturor numerelor artistice prezentate de elevi.
Putem spune cu deosebită plăcere că elevii rămași s-au pregătit extrem de bine, surprizele și urările fiind cu totul și cu totul neobișnuite.Chiar dacă priveliştea de pe fereastră nu amintea sub nici-o formă de iarnă sau sărbătoare,(poate doar frigul ce trezea amintiri vagi a unor ierni ”bogate”), elevii liceului au reuşit să ne inducă în spiritul Sărbătorilor de iarnă prin intermediul cântecelor, urărilor și colindelor specifice.Întregul eveniment presărat de asemenea cu umor, a reușit să aducă zâmbetul chiar și pe chipurile celor cu cele mai încrețite frunți.
În concluzie, cu această ocazie nu ne rămâne decât să ne bucurăm că avem așa elevi activi și sârguincioși și să le urăm succese și aspirații realizabile în noul an care bate la ușă.
Ataşamente: Imagine 1 · Imagine 2
Vizualizări: 465 | Adăugat de: Irina | Rating: 5.0/1
Total comentarii : 0
Doar utilizatorii înregistraţi pot adăuga comentarii
[ Înregistrare | Autentificare ]