Acasă » 2009 » Decembrie » 26 » Soferi, echipati-va masinile cu cauciucuri de iarna! In caz contrar, ramaneti pietoni!
13:03
Soferi, echipati-va masinile cu cauciucuri de iarna! In caz contrar, ramaneti pietoni!
Aveti masina, dar nu obisnuiti s-o pregatiti de iarna?! Pazea! Incepand cu anul viitor, de la 1 decembrie si pana pe 1 martie, va fi interzisa circulatia masinilor care nu vor fi echipate cu cauciucuri de iarna.
O noua prevedere in acest sens a fost introdusa astazi de Executiv in Regulamentul circulatiei rutiere.
Astfel, soferii vor fi obligati sa-si schimbe cauciucurile de vara pe cele de iarna, in momentul in care afara vor fi minus 7 grade Celsius. Camioanele si autobuzele vor trebui echipate si cu lanturi antiderapante.
Soferii care nu vor respecta noile prevederi vor ramane fara numere la masini, care vor fi restituite doar dupa ce isi vor echipa corespunzator autovehiculele.
“Toate patru cauciucuri?”, s-a interesat premierul Vlad Filat.
“Motociclistii cate doua, ceilalti - patru, iar camioanele - 12”, a raspuns ministrul Transoporturilor, Anatol Salaru.
“Eu am o propunere, pentru cei care au numere de Guvern sa le verificam in mod special rotile, si nu doar rotile”, a spus premierul.
“Propun ca aceasta norma sa fie pusa in aplicare incepand cu anul viitor. Inteleg ca cei din Politia Rutiera se vor intrista cand vor auzi, dar populatia trebuie sa aiba timp sa cunoasca noile reguli”, a adaugat Vlad Filat.
Vizualizări: 443 | Adăugat de: Vic_Art | Rating: 4.6/7
Total comentarii : 0
Doar utilizatorii înregistraţi pot adăuga comentarii
[ Înregistrare | Autentificare ]