Acasă » 2009 » Octombrie » 10 » Moldova este ţara cu cel mai mic salariu din Europa!!!
15:39
Moldova este ţara cu cel mai mic salariu din Europa!!!
Moldova este ţara cu cel mai mic salariu din Europa - circa 0,21 euro pe oră, iar aproape o treime din angajaţi au un salariu sub valoarea minimului de existenţă. Despre aceasta s-a vorbit la masa rotundă organizată de Confederaţia Naţională a Sindicatelor despre situaţia pe piaţa muncii în condiţii de criză.

După cum transmite INFOTAG, participanţii la şedinţă au menţionat că reţeaua angajaţilor în prima categorie de întreprinderi cu autonomie financiară constituie 900 lei sau 5,33 euro pe oră. După acest indice Moldova se situează printre ultimele ţări din Europa, conform clasamentului realizat de Federaţia Angajatorilor Europeni (FEE).

Doar o treime din tinerii specialişti care au absolvit recent universitatea se angajează la lucru imediat după studii şi doar 4% dintre aceştia rămîn la locul de muncă mai mult de cinci ani. În rîndul tinerilor de 15-24 ani nivelul şomajului depăşeşte 15%.

În opinia sindicaliştilor, salariile mici, puţin atractive, îi determină pe tineril să plece din ţară. În trimestrul II peste 295,9 mii de cetăţeni ai Moldovei au fost declarate plecate în alte ţări la lucru sau în căutare de lucru.

Ataşamente: Imagine 1
Vizualizări: 490 | Adăugat de: Irina | Tag-uri: .. | Rating: 5.0/1
Total comentarii : 5
11.10.2009

5. Irina (Irina) [Material]
ia ce pesimishti mai sintetsi))

10.10.2009

4. Petru (PetruDinga) [Material]
oameni buni tinetiva ,,,,

10.10.2009

3. Ion (Maestro) [Material]
o să murim

10.10.2009

2. Petru (PetruDinga) [Material]
jistoka i dela la noi di tat

10.10.2009

1. Ion (Maestro) [Material]
super

Doar utilizatorii înregistraţi pot adăuga comentarii
[ Înregistrare | Autentificare ]