Acasă » Articole » Articole (general)

Date generale ale satului Bravicea!
Satul Bravicea din raionul Cãlãraşi este situat în centrul Republicii Moldova, în codrii Orheiului, la 51 km depãrtare de oraşul Chişinãu, capitala Ţãrii.
Este o localitate îmbrãţişatã de dealuri, mici coline, bogatã în pãduri. Satul vechi este aşezat într-un hârtop din dreapta vãii râului Cula. Satul nou - pe culmea dealului ce duce spre Cãlãraşi.
Cei peste 4000 de locuitori ai satului, sunt ocrotiţi de Biserica creştin-ortodoxã "Sfântul Mare Mucenic Gheorge" (paroh pr. Valerii Narovschii) şi administraţi de Primãria Bravicea (primar Eugenia Bordei).
La Liceul Teoretic "Ştefan cel Mare" muncesc 32 de pedagogi unde îşi fac studiile peste 500 elevi (director Elena Godovaniuc).
La Centrul Medicilor de Familie activeazã - 5 medici, - 15 asistente medicale (medic-şef Mihai Tãnase).
Pe teritoriul satului îşi desfãşoarã activitatea: Ocolul Silvic, S.A. "Bravicea-Vin", Asociaţia de Consum, o Filialã a Bãncii "Agroindbank", Grãdiniţa, Casa de Culturã, 2 Biblioteci Publice, Şcoala de Arte, Oficiul Poştal, Staţia de Telefoane, Staţia Meteorologicã, Moara, 2 Pieţe Agricole, magazine.
Categorie: Articole (general) | Adăugat de: Maestro (25.03.2010) | Autor: Ion
Vizualizări: 2862 | Tag-uri: bravliceu | Rating: 4.2/5