Acasă » 2011 » Martie » 2 » Odiseea Cugetului 2011
13:58
Odiseea Cugetului 2011
„The Beetles” – în acţiune

Echipa „The Dwarf Band” de anul trecut participantă la concursul european de creativitate „Odiseea Cugetului” a hotărât să participe şi anul acesta, doar că sub o altă etichetă: „The Beetles” şi în componenţa puţin modificată – Zatic Elena, Băţ Ana, Burlea Mihaela, Beleacov Ecaterina, Dînga Ion, Artene Victor şi Holodenco Adrian, sub conducerea antrenoarei noastre, profesoarei de limbă engleză Annika Graham.
Al treilea an consecutiv am reuşit să aducem rezultate foarte bune cu care să se mândrească L/T „Ştefan cel Mare”, Bravicea, Călăraşi. Adică am vrut pur şi simplu să continuăm tradiţia şi după doi ani de locul 2 la etapa naţională, anul acesta am luat locul 1 pentru creativitatea cu care am rezolvat problema propusă „Full Circle”. Pentru cei care nu sunt iniţiaţi în ceea ce ţin cerinţele, menţionăm că scopul participării noastre şi de altfel al întregului concurs este dezvoltarea gândirii critice şi creative. Una din probele la care am depus cea mai multă muncă este prezentarea unei mici piese de teatru (in limba engleză) de 8 minute spre soluţionarea problemei sus-numite. (Pentru vizionarea acesteia accesaţi link-ul: http://www.youtube.com/watch?v=uNPug1T24FU)
La a doua etapa, cea internaţională, care anul acesta va avea loc în Polonia, Gdansk, participă doar câştigătorii etapei naţionale. Suntem foarte bucuroşi că ni se oferă posibilitatea să continuăm turul nostru prin Europa. Anii precedenţi am fost în Slovacia şi Belarus pentru că am găsit sponsori care ne-au ajutat din punct de vedere financiar. Anul acesta e mai greu să înduplecăm pe cineva să ne dea o mână de... bani.
Sperăm să se găseasca oameni generoşi şi anul acesta pentru că scopul nostru a rămas acelaşi: să reprezentăm Moldova peste hotare aşa cum se cuvine.

Membră a echipei „The Beetles”
Zatic Elena, clasa 10R
L/T „Ştefan cel Mare”, Bravicea , Călăraşi

Ataşamente: Imagine 1
Vizualizări: 499 | Adăugat de: iondinga | Rating: 5.0/3
Total comentarii : 0
Doar utilizatorii înregistraţi pot adăuga comentarii
[ Înregistrare | Autentificare ]