Acasă » 2013 » Noiembrie » 14
Cuvântul este fundamentul în tot ceea ce înseamna comunicare umană, fiecare cuvânt este viu, are locul lui și necesită să fie utilizat cu atenție. Încrederea în forţele proprii şi utilizarea corectă a cuvintelor asigură succesul garantat al celui care aspiră spre el. “Limba română este un organism viu” în veşnică schimbare, afirma marele nostru lingvist Eugen Coşeriu, prin urmare şi noi robii ei suntem obligaţi sine qua non să ne conformăm schimbării ei.
În scopul formării competenţelor ortoepice, dar şi a promovării lecturii Biblioteca Publică “George Munteanu” în colaborare cu Liceul Teoretic “Ştefan cel Mare”, s. Bravicea organizează în anul 2013 Concursul local “Oratorul anului”, -ediţia I-
Concursul se va desfăşura conform regulamentului:
La concurs participă elevii claselor a V-XII-a. În vederea unei aprecieri corecte, elevii vor fi împărţiţi în 3 categorii cu teme de abordare diferite conform criteriilor de vârstă.
Elevii vor avea posibilitatea să ale ... Citeşte mai departe »
Vizitări: 622 | Data: 14.11.2013 | Reiting: 0.0/0 | Comentarii (0)