Acasă » 2012 » Noiembrie » 07
În data de 6 noiembrie 2012 bravicenii, şi în special elevii liceului, s-au bucurat de întâlnirea cu două persoane remarcabile ale Republicii Moldova: d-nul ŞOIMARU Vasile – economist, conferenţiar universitar şi publicist moldovean şi d-nul POHILĂ Vlad – scriitor, publicist, traducător.
Dumnealor ne-au povestit multe lucruri interesante despre viaţa şi activitatea lor. În urma discuţiei noastre, am înţeles că sunt nişte oameni excepţionali de la care poţi învăţa multe lucruri folositoare. Am mai aflat că domnul ŞOIMARU este şi un fotograf profesionist care lucrează în cârdăşie cu natura şi şi-a descoperit darul de a prinde în cadrul obiectivului momente fantastice.
Domnii au făcut o donaţie de carte bibliotecii publice „George Munteanu” şi bibliotecii şcolare, astfel oricine poate merge şi împrumuta spre citire cărţile dumnealor.
&nbs ... Citeşte mai departe »
Vizitări: 500 | Data: 07.11.2012 | Reiting: 5.0/3 | Comentarii (0)

Anul acesta, elevii claselor a 10-a au ţinut neapărat să continue tradiţia liceului nostru şi au organizat serbarea dedicată lor, cei proaspeţi veniţi pe treptele liceului, Balul Bobocilor. Buna dispoziţie şi distracţia s-a simţit la ea acasă, odată ce balul nu s-a organizat sub formă de concurs ci toţi participanţii probelor au fost câştigători în felul lor.
Primind titlul de "bobociţa creativă, inteligentă, originală" şi alte calităţi ce în opinia juriului au descris perfect participantele, acestea au avut o seară specială ce au împărtăşit-o cu prietenii, familia şi cu toţi spectatorii.
Cu toate că în general elevii claselor a 10-a Uman şi Real sunt "bobocii anului de studiu 2012-2013", domnişoarele care au depus un efort considerabil la pregătirea probelor propuse pentru participarea la Bal se simt mai demne de acest titlu: GAHRAMANOV Samaia, LEANCĂ Maria, CHIRIAC Alina, GRIGORCEA Antonela, VEVERIŢĂ Nicoleta. De ce nu ne mirăm că iarăşi au participat doar domnişoare? A ... Citeşte mai departe »
Vizitări: 534 | Data: 07.11.2012 | Reiting: 0.0/0 | Comentarii (0)