Acasă » 2009 » Noiembrie » 29

Vânătorul de crocodili”, „Distrugătorii de mituri” sau „Tehnici de supravieţuire” sunt seriale tv care au făcut înconjurul lumii şi au..captat atenţia a zeci de milioane de telespectatori, care au urmărit cu sufletul la gură aventurile cunoscuţilor realizatori.

Deşi televizorul a încetat de mult să mai fie considerat un mijloc de educare, ci mai degrabă unul de manipulare, producătorii străini de emisiuni au înţeles că oamenii s-au cam plictisit de ştiri morbide, talk-show-uri insipide şi desene animate violente.

Astfel, dacă în urmă cu cinci-şase ani găseam câteva emisiuni răzleţe de acest gen, acum tot mai multe posturi de televiziune îşi asigură audienţa prin filme-documentar şi seriale care îmbină curiozitatea ştiinţifică şi spiritul de aventură.

Dar emisiunile nu sunt urmărite doar din curiozitate sau pentru doza de adrenalină create, astfel că unele dintre acestea dezvăluie adevărate „ decatloane’’ de instrucţiuni pentru neiniţiaţi.

În urmă cu ceva ... Citeşte mai departe »

Ataşament: Imagine 1
Vizitări: 564 | Data: 29.11.2009 | Reiting: 5.0/6 | Comentarii (4)